Alfalfa

Discussion in 'The Chatter Box' started by AlaskaBoers, Dec 2, 2010.

  1. AlaskaBoers

    AlaskaBoers New Member

    May 6, 2008
    Wasilla Alaska
    How much are you paying for Alfalfa?

    I am starting to buy it in bulk like grass hays, kids grow so much better on the alfie! But they want $500+ per ton!!

    All alf. hay in Alaska is shipped up on barges or transported on trucks through Canada. :doh: $$$$$$$$$.... lol.
    So, anyone planning a trip to Alaska and want to bring me quite a bit of hay?? :)
     
  2. liz

    liz Well-Known Member

    Oct 5, 2007
    Shelocta PA
    I got mine from my neighbor....2nd cut at $1.50 per square bale...averaging 30-40lbs

    Sorry..can't ship you any :hug:
     

  3. Katemary63

    Katemary63 New Member

    18
    Nov 30, 2010
    We can't buy alfalfa hay here. I use the bagged pellets.
     
  4. HoosierShadow

    HoosierShadow Senior Member

    Apr 19, 2010
    Central Kentucky
    I think it's averaging about $3.50-5.00 a bale here a few weeks ago, not sure about now since the weather is changing. My husband brought home some from work, but we haven't bought any yet, might do the alfalfa pellets depending how much they cost, simply because we don't have a place to store anymore hay! <We bought some large round bales>.
     
  5. peggy

    peggy Senior Member

    Aug 10, 2010
    B.C. Canada
    We pay $5.00 a bale for alfalfa mix here in north central B.C. and I thought that was a little on the high side..... Sorry that you have to pay so much. We had a really dry year and there didn't seem to be the hay crop that we usually see. Good luck.
     
  6. AlaskaBoers

    AlaskaBoers New Member

    May 6, 2008
    Wasilla Alaska
    so $1.5-$5 per bale!
    it's $15.75- $23 per BALE here, 50-70lbs

    though I think I found some for a flat $15 in Anchorage, so I might drive the 50miles to go pick some up
     
  7. milkmaid

    milkmaid I'm not addicted - I'm in love!

    Where do you find it for $1.50 a bale?!?!?! It's over $9 a bale where I found it. I was going to get some but...maybe I should do more looking around!
     
  8. HoosierShadow

    HoosierShadow Senior Member

    Apr 19, 2010
    Central Kentucky
    I just looked on craigslist and see that most people are selling the square bales for $4, and someone has the large round bales for $50.
    Our hay is a mix, we have some alfalfa to start our pregnant does on before/after they kid, but need to get more, we just didn't have a place to put it yet since we bought the other hay <big, round bales>.

    There are about 500 horse farms within the surrounding counties, not to mention the private, small farms with various animals. So... there is always hay, and it's always for sale. BUT I hate to think of the prices here in another month or so.

    Our hay came from a farm that isn't used for much, but the previous owner was top breeder of thoroughbred horses for 3 years in a row, and needed a bigger facility <this was where they kept their stallions>. So... I figure if their top stallions were eating the grass....my goats can eat the hay they are cutting from this same grass! hehe....
     
  9. myfainters

    myfainters New Member

    Oct 29, 2009
    Lancaster, CA
    We pay $10 a bale (100#'s) in the summer.....winter it usually goes up to $13 or so. 3/4 to a bale a day on average plus they eat a grain mix.
     
  10. FarmGirl18

    FarmGirl18 New Member

    Oct 5, 2007
    Oklahoma
    I pay $7.00 for 70-80 pound square bales, pretty average for around here.
     
  11. FunnyRiverFarm

    FunnyRiverFarm New Member

    Sep 13, 2008
    Hudson, MI
    Around here it averages about $4 for a 60-70lb bale this year...and that for the REALLY good stuff. You can get average quality alfalfa for $2.50-$3/bale. 4x4 round bales are $30-45 depending on the quality.

    At the prices you're paying, I would just feed alfalfa pellets at 2-3lb/adult goat and put out your local grass hay free choice...atleast with the pellets there's no waste. I find that even with the best hay, the goats always waste some and I would hate to see ANY of a $20 bale of hay go to waste!
     
  12. toth boer goats

    toth boer goats Moderator Staff Member Supporting Member

    Jul 20, 2008
    Corning California
    $7 to $10 for a 100lb bale .... depending on hay quality....


    Wow Katrina... that is a really high price.....wish I could help..... :( :hug:
     
  13. nancy d

    nancy d Moderator Staff Member Supporting Member

    Oct 5, 2007
    near Seattle
    Sounds like a trip to Anchorage, that's what I'd do in your case.

    You all have great prices! 3rd cut squares here are $13.95, really nice.
     
  14. AlaskaBoers

    AlaskaBoers New Member

    May 6, 2008
    Wasilla Alaska
    another q:

    how many cuttings per year do you get?
    we have 1..maybe 2 here usually
     
  15. milk and honey

    milk and honey Senior Member

    Oct 30, 2010
    Everett, WA
    I buy it 2 bales at a time since I only have 2 does.. and I pay around 14.00 per -- W. Washington
     
  16. liz

    liz Well-Known Member

    Oct 5, 2007
    Shelocta PA
    In my area...West Central PA, Theres and average of 2 cuttings, depends on weather, last year my neighbor got 3 cuttings and a farmer 25 miles from me got 4 cuttings.
    Since my neighbor has a small herd of beef, he plants alfalfa, clover and has mixed grass fields, some do better than others and I of course get my order in for a winters worth of hay as soon as the mower is out! This year I have 60 bales of alfalfa and 80 of not so good stemmy clover...odd but my boys would rather have the clover, I mix it up daily tho so it's like half and half. Also, when I can,. I help unload hay wagons, stack in the mow or DH will rake the fields for bailing
     
  17. nancy d

    nancy d Moderator Staff Member Supporting Member

    Oct 5, 2007
    near Seattle
    they usually get 4 cuttings in eastern wa. a good 125 normally-140 lbs if it's three tie.
     
  18. FunnyRiverFarm

    FunnyRiverFarm New Member

    Sep 13, 2008
    Hudson, MI
    We pretty much always get 3...sometimes 4
     
  19. Rogersfarm

    Rogersfarm Member

    316
    Jan 24, 2010
    Southeast Texas
    Wow ,I thought our prices were high. Our small bales (I dont know how much they weigh ) but they have gone down since the summer and we are paying 7.00 per sm bale.
     
  20. Myakkagoater

    Myakkagoater New Member

    109
    Apr 10, 2010
    I have a cousin that raises it in Kentucky. I pay $4.00 per bale. Bales weigh around 60lbs. He has about 3000 of them right now in his loft. He typically gets 3 cuttings. The first cutting is generally kinda stemmy so he rolls all of it and sells it to local dairy farms. His other cuttings are stored out of the sun and in a dry hayloft for winter sales. My goats absolutely love it. I have tried to feed other hays but they pick through it so much that the majority of it ends up on the stall floor. So it is a better deal for me to just by alfalfa instead of the grass hays that are available around here in Florida. Even by the time I add gas to the cost it still is a better deal. i have a large enclosed trailer that I take to Ky. with me whenever I go. I will fill it up with 85 bales and head south. That will last me quite a while. My wifes horses love it as well. If I see I am getting ready to go back I will sell what I have left and pick up more when I return. It works out well that way. Always nice fresh, sweet smelling hay. The girls and kids love it.




    Tom