The Goat Spot Forum banner

1 - 7 of 7 Posts

·
Registered
Joined
·
5,428 Posts
Discussion Starter · #1 ·
I called in an order today at our local (cheaper) feed store.

Bale of Alfalfa
Bale of Orchard Grass
50# rabbit food
50# chicken food
50# alfalfa cubes

$142.16

I had to sell three goats this week to afford feed. I'm down to 7 goats on site, 1 is being studed out. I had 14 just a couple months ago. I just cannot afford to medicate, feed, etc them.
 

·
Registered
Joined
·
637 Posts
Maybe cause you are in Hawaii? am a little worried myself but here that would be about $90....
(we have dogs though and their feed is $70 a month)
 

·
Banned
Joined
·
988 Posts
Wow that's pricey. That same order would cost me about 50 bucks. You would think that since gas went down that the price of everything else would too but sometimes that's just not the case anymore.
 

·
Junior Member
Joined
·
1,524 Posts
Feed has gone down a bit here, but still expensive. Dog food (40.00 for 40 lbs) has gone up a bit.

I spend 110.00 for hay each month and a bit over 300.00 for grain and dog food.
 
1 - 7 of 7 Posts
Top