The Goat Spot Forum banner
1 - 2 of 2 Posts

·
Goatless goat momma
Joined
·
7,838 Posts
ok, so i'll post here.

like i said in the other thread, there are a lot of factors on cost. but if you had one goat and good management/feeding practices, then a one pound bag of mollys #1 herbal would cost $12.95/85 uses, which is about 15 cents per use, plus shipping and tax (if applicable). you just need to calculate for your own herd how long this one bag will last you, and do the same for her formula #2.
 

·
Goatless goat momma
Joined
·
7,838 Posts
yep, and the difference between making your own mix vs buying it pre-mixed. you can have a fairly comprehensive excel spreadsheet comparing and contrasting everything if you're wanting something really detailed.

you have to find a mixture that works for you. Mollys can work for everyone, but not for some. I made my own mix based on Mollys but didn't like the 2 formula. so I switched to Land of Havilah formula.
 
1 - 2 of 2 Posts
Top