The Goat Spot Forum banner

Goat feed still on the rise

1700 Views 13 Replies 6 Participants Last post by  StaceyRosado
I spent just over $13.00 on one 50lb bag of sweet goat feed today!!! this is rediculous!

Last time I bought feed they were out of the goat feed so I bought horse feed. The goats never skipped a beat and ate it up - no soft stools from the sudden change either.

So I saved the tag and tonight was comparing the two.

The differences are
goat feed there is 30ppm of copper
horse feed it is only 20ppm of copper
goat feed protein is 16%
horse feed is 12% protein
in the goat feed the crude fiber is 8%
horse feed crude fiber is 22%

How much of a difference is this going to make for my goats do you think?

I have not seen any weight loss in the past month nor any coat conditions becoming bad in any way (of course it is only a month but they are growing their winter coat at this time).

I asked because the horse feed is like 7 or 8 dollars! It is called Select by Southern States. My sweet goat feed that I have been feeding for the whole entire time I have raised goats is also by southern states.

I hate to change a good thing - but the price is getting rediculous and unafordable!

if I do decided to go with the horse feed next time how much BOSS do you think I need to add to bring the protein levels up?

I feed fastrack so I know that is a large factor in my goats over all health :D
1 - 1 of 14 Posts
I have always wondered why goat grain is so much more expensive than all-stock or horse grain. The mix might be slightly different but the ingrediants are basically the same...is it just because it says "goat" on the bag? Sometimes I wonder! :roll: I guess the main thing to look at is the ca/phos ratio for bucks & wethers. If that isn't real far off I would say it isn't going to hurt them a bit. We have fed horse grain to our does for years, of course we don't feed a lot of grain, I would be more leary of it if we fed larger amounts of grain. We still buy goat grain for the bucks. Even the horse grain is going up though, it has went from $5 a bag to $7 a bag. I am going to check into having a feed mill mix it for us. That is still cheaper and I can get a grain formulated for goats that way, the only problem is having to buy 1/2 ton at a time. I worry about it going bad before we can use it all or something.
1 - 1 of 14 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top