The Goat Spot Forum banner
1 - 20 of 33 Posts

·
Registered
Joined
·
879 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Just out of curiosity, how much is everybody paying for alfalfa? Alfalfa is not commonly grown here. We mainly feed coastal bermuda or bahiagrass hay because it's plentiful and cheap. In my area in central Texas a square bale of alfalfa is $20! My goats love it when I get some for them, but it's just not economical to use on a daily basis. Just wondering if this is a normal nationwide price or if it's just because of my location.
 

·
Registered
Joined
·
305 Posts
Just out of curiosity, how much is everybody paying for alfalfa? Alfalfa is not commonly grown here. We mainly feed coastal bermuda or bahiagrass hay because it's plentiful and cheap. In my area in central Texas a square bale of alfalfa is $20! My goats love it when I get some for them, but it's just not economical to use on a daily basis. Just wondering if this is a normal nationwide price or if it's just because of my location.
When we buy alfalfa, I think it's about $18, we get ours from tractor supply. We usually just buy mix grass from our local feed store for $6.50/bale
 

·
Registered
Joined
·
449 Posts
$21.50 for a 90lb bale of first cutting alfalfa, my goats won’t touch the stems.

19.50 for an 80 lb bale of orchard grass, alfalfa/orchard mic is $22

These are local feed store prices and the markup is minimal, prices a way higher at the big feed stores.

We feed a local hay we grow and cut free choice, varying degrees of quality (last years was beautiful, this years is terrible), alfalfa pellets ($11/50 lb, no stems left behind, 17% protein), beet pulp and dairy ration to the milkers, protein/fat lick tubs, free choice loose minerals.
 

·
Registered
Joined
·
65 Posts
Just out of curiosity, how much is everybody paying for alfalfa? Alfalfa is not commonly grown here. We mainly feed coastal bermuda or bahiagrass hay because it's plentiful and cheap. In my area in central Texas a square bale of alfalfa is $20! My goats love it when I get some for them, but it's just not economical to use on a daily basis. Just wondering if this is a normal nationwide price or if it's just because of my location.
$20-$22 here in Northern California
 

·
Premium Member
Joined
·
4,801 Posts
I have a guy... for an 800ishlb bale it is $225 now and for a 100lb bale it is $35 i think. For our orchard timothy mix... we trade pig and chicken with a friend for my goats hay. Another friend has a good grass hay mix and for a big round bale it is $35 for cow hay and $65 for the good mix that the goats will eat too. Alfalfa does not grow here much so we have to buy it. The big bales are usually the cheapest i can find but i still have a little from a bale from last year and it still smells wonderful. Once in a blue moon you can find alfalfa bales but small 60-70lb ones for $15-$20 here.
 

·
Registered
Joined
·
1,909 Posts
I was lucky and caught my neighbor selling some. Only $6 per 80-90lb bale. Good quality stuff. Ranging between 40 and 90% alfalfa(the other % is orchard grass).

Pure alfalfa, for a 80-100lb bale is usually 10-14$ per bale, with $10 being the average. There is some certified weed free and tested, pure alfalfa, on CL right now running $120 per bale. Bales weighing 1,350lbs each.
 

·
Registered
Joined
·
348 Posts
Wow you guys are gonna hate me...I buy small bales of alfalfa for $6. One bale has lasted me about 2 months so far. But I only have one pregnant goat eating it. My buck eats hay. A huge bale of hay is about $50. If I want it delivered, it’s $65. I get away with feeding my goats pretty cheaply. I live in Michigan.
 

·
Registered
Joined
·
879 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Around here, in summer, pure alfalfa generally runs $7-10/small square bale. We got lucky and found some nice quality alfalfa for $6/bale this past summer since the farmer's baler broke and the bale sizes were all over the place. This time of year you are going to spend much more.
Wow! That is a good deal!
 

·
Registered
Joined
·
879 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Thanks everybody for your responses! So it sounds like me paying $20 a bale is about normal. I was worried I was behing robbed when I bought it, but y’all made me feel better. I would love to feed more of it, especially to my new moms while they are in the “maternity ward”, but I have always cringed at the cost and just given them extra grass hay and pellets. However with the recent rise in feed prices, pound for pound alfalfa might not be such a bad deal.
 

·
Registered
Joined
·
879 Posts
Discussion Starter · #19 ·
I pay $100 for a 1600lb bale. So that is about $6.25 for 100lbs. I get pretty good quality 3rd cutting. But we are surrounded by alfalfa circles.
Is there much difference in nutritional value of third cutting versus first or second? And how do you tell? I've noticed some of it at the store is very green and some is very brown/tanish.
 

·
Registered
Joined
·
582 Posts
I paid $14 a bale for the last 6 stacks bought. Central California. Third cut pure alfalfa. Medium stemmed, but very leafy. Probably some of the best ive gotten in awhile. Anywhere from 13.50-14.50 has been normal for the last couple years.
 
1 - 20 of 33 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top