How much are you paying for alfalfa?

Discussion in 'Goat Management' started by JML Farms, Feb 19, 2021.

  1. KST Goat Farm

    KST Goat Farm Well-Known Member

    495
    Jul 28, 2019
    NE Colorado
    The 1st cutting is mostly stalks and it is tougher. 3rd cutting has way more leaves and it is softer. I think the later cuttings have more nutritional value than first cutting because they are greener and have more leaves.
     
    JML Farms likes this.
  2. KST Goat Farm

    KST Goat Farm Well-Known Member

    495
    Jul 28, 2019
    NE Colorado
    For most of you, how much does a bale weigh? 50lbs? 80lbs?
     

  3. LamanchaAcres

    LamanchaAcres Active Member

    623
    Jan 11, 2013
    Third is almost always going to be leafier than a first or second, but if cut at the proper times, both first and second should still be nice hay. Protein is almost always higher in first than third though. The store should be able to tell you what cutting it is, and its even better if they test their hay beforehand, though i doubt most feedstores do.
     
    JML Farms likes this.
  4. LamanchaAcres

    LamanchaAcres Active Member

    623
    Jan 11, 2013
    105 is my hay guys target weight per bale.
     
    JML Farms likes this.
  5. JML Farms

    JML Farms Well-Known Member

    200
    Dec 31, 2020
    Booger County Texas
    My feed store says they are 90 lb bales, but I kinda doubt it. Seem lighter.
     
  6. FoxRidge

    FoxRidge Well-Known Member

    893
    Aug 25, 2016
    Minnesota
    From my neighbor I can get premium 2nd cut alfalfa 50# square for $5 a bale or I can buy a 50# bag of alfalfa pellets for $15. I buy both....
     
    GoofyGoat and JML Farms like this.
  7. SE TX - $23 for 3 strand and $15 for 2 strand.
     
    JML Farms likes this.
  8. Goats Rock

    Goats Rock Member

    Jun 20, 2011
    NE Ohio
    I can't get alfalfa here- our ground is too clayee. is that a word?). I supplement with pellets from TSC. About 20 miles from here- alfalfa round bales (900#) are $70. Way too high for me.... I go thru a round bale a day.
     
    GoofyGoat and JML Farms like this.
  9. Gooseberry Creek

    Gooseberry Creek Active Member

    139
    Jun 3, 2020
    Florida
    $20 for Alfalfa hay . $15 for Peanut hay. $6 for coastal hay. They like Peanut hay best so they get that mixed w a little Coastal Hay. They also get alfalfa pellets
     
    JML Farms likes this.
  10. The Goat Whisperer

    The Goat Whisperer The Goat Whisperer

    9
    Jul 31, 2011
    Wyoming
    I have been feeding my goats Chaffhaye for 15 years its $14.99 retail per 50# bag. Useing Chaffhaye I have NO wasted food or claen up of uneaten food and very little comes out the back end of the goats, it has probiotics to help with the digestion my packgoats are in the 280# weight range. and no dust. can last for years unopened in the weather. Chaffhaye.com come out of Dell TX.
     
    GoofyGoat and JML Farms like this.
  11. Nigerians

    Nigerians New Member

    22
    Feb 4, 2021
    Kentucky
    We have an excellent hay guy here in in southern KY, been buying from him for years. 50 lb bales, $6 for orchard grass, $7 for alfalfa. Excellent quality.

    But, I remember the dark days of living in eastern Calif........
     
  12. Lstein

    Lstein Well-Known Member

    Oct 2, 2014
    North Dakota
    Yikes! :imok: Not sure how you guys do it. Just looked it up and around here alfalfa is going for around $4-6 a bale.
     
    Last edited: Feb 24, 2021 at 10:19 AM
  13. fivemoremiles

    fivemoremiles Well-Known Member

    Jan 19, 2010
    western montana
    here 75 lbs small squares are $8.50
    Big rounds are $120.00 they range from 1250 lbs to 1400 lbs
     
    AlabamaGirl and GoofyGoat like this.