The Goat Spot Forum banner
1 - 20 of 22 Posts

· Registered
Joined
·
327 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Hi all, goats are fun, but they really are expensive pets. It's not clear how they can be profitable. I am spending probably $300-400/month to maintain 8 Alpines, which includes hay, grain, minerals & supplements, OTC meds, and vet, and miscellaneous tools. This is in addition ~2 hours a day in labor. This year I might be able to sell 3-5 kids, for a total of anywhere between $1000-2500. So that is an annual loss of $1500. I have seen farmers in my area who do not provide any veterinary care for their goats, as a cost cutting measure. At the other end, I have seen high end breeders selling animals for $2500. Please share with me measures that you take to make goats profitable.
Vertebrate White Dog breed Mammal Working animal
 

· Registered
Joined
·
2,290 Posts
This is a tricky question because it’s not one size fits all, and there are many ways to go about it.

To increase your own personal profitability, lower grain, hay, and vet costs. Check local feed mills to see how much their bags of feed are - they’re most always cheaper than commercial stores. If your hay costs are high, use round bales or large square bales. Go to sales and bid on hay. If your vet costs are too high, figure out your number 1 reason for calling them out and prevent those issues from occurring.

As for how much you’re selling kids for, certain breeds are going to generally sell for less, as they are less popular or less expensive in certain areas. If you aren’t interested in adding different breeds, then reducing your costs will be the best option for you!

High end breeders in the dairy world tend to sell their animals for more when they’re a well-known breeder winning constantly in the show ring. The prices are well-deserved, and it takes a lot of work.
 

· Moderator
Joined
·
6,119 Posts
I was able to cut some costs by getting grain feeds direct from a local farmer.
I just heard from word of mouth, but it seems like they would probably advertise on CL or FB if they’re trying to sell their products.
If you can find pasture to lease, if you don’t have enough of your own, for them during the growing season and not have to feed hay year round, that will help cut costs. As mentioned, we use the huge bales instead of the smaller ones solely due to price.
 

· Registered
Joined
·
1,328 Posts
What area of the country are you in? Climate seriously impacts management costs.
The more time your goats can go out and forage, the less time, work and feed you will spend on them.
Cultivating other income streams from your goats also helps. As BloomfieldM said, making & selling soap helps,
owning a top notch buck that can be collected and semen straws sold is another.
I don't know how you feel about selling goats for meat but it's a consideration. The pet market can be difficult at times.
I don't know how much vet time you are using, most of my goats have never seen one, I do 99% of the medical care myself.
Your skill sets can be marketable as well. From paid farm sitting to goat foot trims., tattooing and disbudding services: all are in demand in my area.
Buying anything in bulk helps. There are several high end show goat farms that get together each year to buy tractor trailer loads of alfalfa hay.
Others work together to have feed milled in bulk to their specifications.
All these things require good setups. Excellent fencing pays off as does safe, dry and clean storage of the bulk supplies.
It can be difficult to change a "pet" goat mindset and system into a productive farm, many things people do for pets run very counter to good business practices.
At best, I usually break even. I use any extra goat$ to support my other animals and to maintain my equipment & fences.
The goats here are not profitable but they do hold their own.
I do not pay myself...
 

· Registered
Goat Slave
Joined
·
4,035 Posts
-Ours have access to heavy brush 24/7.
-Buy hay in bulk and quality hay (round bales for us). Quality hay fills them with nutrients so less hay in the long run vs junk hay which is void of nutrients.
-Find the most minimal and efficient way to feed. We only feed grain to does in milk. Except in winter, they all subsist off mostly pasture/brush. Find the best prices you can on the feed you do buy.
-Sell milk
-Sell soaps and products
-We disbud for other people and do other maintenance things
-Sell broken-down manure as garden amendments
-Sell kids. Price will vary depending on showing, testing, milk testing/proof, quality of animals, genetics etc.
-Get them on good minerals. ONce we did our buffet style our expenses on supplementation went way down.
-Only keep and breed those that are hardy and require minimal maintenance and work/produce on the management you desire.
-Provide your own vet care.
-Try to use as natural/holistic prevention and treatment as possible.

We were able to have our goats provide their own feed (and that of our horse and sheep) for 7-8 months last year. Had we not been feeding the horse and sheep off their earnings, they may have paid for themselves almost the entire year. My goal this year is to have them provide for themselves the entire year. I don't have to make a profit, I want them to break even at least. The milk and all the dairy products we make for ourselves end up being our profit.
 

· Super Moderator
Joined
·
17,330 Posts
I would for sure get into making soap. A friend of mine does events with me and it is amazing how much she sells. She also has stores that she sells at, boutiques and such. Just watching her sell it makes me second guess having meat goats and switching to dairy.
It is getting harder and harder to make a profit. You have some very good advise here! Bulk and breeding for hardyness I think have been my saving grace in the past. I’m not sure that’s going to save me this year with the hay prices but it has in the past.
 

· Registered
Joined
·
211 Posts
We sell goat meat at the farmers market and sell quite a bit of it ( $10-$15 a pound last year) .
We started out spending way too much also but learned how to cut some cost. I am the vet pretty much now, except for emergencies I can't deal with but we haven't needed a vet for a goat in a few years ( mostly the sheep now)
We started out buying those $15 bags of goat grain now we just get gluten, soy hulls and whole corn at the local farm bureau store, plus loose mineral.
Instead of using expensive straw for the barn in winter, we get sawdust from the mill here which is a lot cheaper plus older hay
I am trying something new this year also , instead of processing 1-2 year olds for meat, we will keep them to 2-3 year old so they are bigger, since the processing fee at the meat processor is the most expensive part and they charge per goat, regardless of size With sheep, technically if they are 2 years old they are not lamb, but mutton. But with goats, goat meat is goat meat. They still taste good also, we have butchered a few older ones.
One more thing: we get or breed a new little buck every few years so they don't get so big they destroy everything. it's a lot easier plus to prevent too much inbreeding

oh we have Kiko/Boer mixes. They are fairly healthy because Kiko and fairly large because Boer
Dairy goats are harder, less meat, milk is difficult to sell

I personally don't like this but we know someone that makes a small fortune with his goats. He lets people come to his farm and butcher them there for a lot of money ( mostly Muslims) .He also does not provide vet care, whatever survives survives. He started with 5 mixed breed meat goats and a buck and put them in a large pasture with his cows and a few dogs and let them go. They do have a large shelter and he does feed hay ( round bales, he has enough acres to cut his own) . We bought a little buck from him and he is super healthy so far
 

· Registered
Joined
·
429 Posts
Idk where you buy your feed or where you are but we use Tucker Milling Diary Feed. It’s around $15 for a 50lb bag so about $0.30lb. We give our ND 1lb feed per lb milk they produce 2x a day (so 60 cents a day for the dairy feed per goat) plus alfalfa from tractor supply and grass and “homemade” hay.
 

· Registered
Joined
·
327 Posts
Discussion Starter · #16 ·
You also may be able to use wethers and virgin doelings for brush removal business. I say virgin doelings so they don’t scratch up their udder.
I've thought about that, but am concerned about them eating trash (old bottle tops, twist ties, etc) that might be in a stranger's yard. Thanks for the tip about the udder.
 

· Registered
Joined
·
327 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Idk where you buy your feed or where you are but we use Tucker Milling Diary Feed. It’s around $15 for a 50lb bag so about $0.30lb. We give our ND 1lb feed per lb milk they produce 2x a day (so 60 cents a day for the dairy feed per goat) plus alfalfa from tractor supply and grass and “homemade” hay.
That's about the same for my goats. The hay costs $6/square bale.
 

· Registered
Joined
·
327 Posts
Discussion Starter · #18 · (Edited)
We sell goat meat at the farmers market and sell quite a bit of it ( $10-$15 a pound last year) .
We started out spending way too much also but learned how to cut some cost. I am the vet pretty much now, except for emergencies I can't deal with but we haven't needed a vet for a goat in a few years ( mostly the sheep now)
We started out buying those $15 bags of goat grain now we just get gluten, soy hulls and whole corn at the local farm bureau store, plus loose mineral.
Instead of using expensive straw for the barn in winter, we get sawdust from the mill here which is a lot cheaper plus older hay
I am trying something new this year also , instead of processing 1-2 year olds for meat, we will keep them to 2-3 year old so they are bigger, since the processing fee at the meat processor is the most expensive part and they charge per goat, regardless of size With sheep, technically if they are 2 years old they are not lamb, but mutton. But with goats, goat meat is goat meat. They still taste good also, we have butchered a few older ones.
One more thing: we get or breed a new little buck every few years so they don't get so big they destroy everything. it's a lot easier plus to prevent too much inbreeding

oh we have Kiko/Boer mixes. They are fairly healthy because Kiko and fairly large because Boer
Dairy goats are harder, less meat, milk is difficult to sell

I personally don't like this but we know someone that makes a small fortune with his goats. He lets people come to his farm and butcher them there for a lot of money ( mostly Muslims) .He also does not provide vet care, whatever survives survives. He started with 5 mixed breed meat goats and a buck and put them in a large pasture with his cows and a few dogs and let them go. They do have a large shelter and he does feed hay ( round bales, he has enough acres to cut his own) . We bought a little buck from him and he is super healthy so far
Thanks for the insights.
Is $10-15/lb live or dressed weight?
 

· Registered
Joined
·
327 Posts
Discussion Starter · #20 ·
I would for sure get into making soap. A friend of mine does events with me and it is amazing how much she sells. She also has stores that she sells at, boutiques and such. Just watching her sell it makes me second guess having meat goats and switching to dairy.
It is getting harder and harder to make a profit. You have some very good advise here! Bulk and breeding for hardyness I think have been my saving grace in the past. I’m not sure that’s going to save me this year with the hay prices but it has in the past.
Do you know about how many bars per year she sells? What are the most popular scents or additives?
 
1 - 20 of 22 Posts
Top